SNHU Athletic Hall of Fame (Inductees by Year)


Name Affiliation Year Inducted
Henry Routhier Baseball 1967
Edward Shapiro President 1968
Gordon Woolner Skiing 1968
Lou D'Allesandro Athletic Director 1970
Chris Delguidice Men's Basketball 1988
Peter Perich Men's Soccer 1988
Gregory Sargent Ice Hockey 1988
Bill Dunn Men's Basketball 1989
Keith Elwood Men's Basketball 1990
Tricia Johnson Women's Basketball 1990
Tom Sullivan Athletic Director 1990
Reggie Brooks Men's Basketball 1993
Chip Decato Ice Hockey 1993
Jon Sakshaug Men's Soccer 1993
Heidi Schuberth Women's Basketball, Soccer, Softball 1993
Cleveland Woods Men's Basketball 1993
Julie Dabrowski Women's Basketball 1995
Steve Gangi Baseball, Ice Hockey 1995
Carmen Giampetruzzi Men's Basketball 1995
Amy Jackson Women's Soccer, Basketball 1995
Joe Bradley Men's Basketball 1996
Chip Fortier Ice Hockey 1996
Lynda Kent Women's Basketball, Soccer, Softball 1996
Ron Murphy Men's Soccer 1996
Dave Tillotson Ice Hockey 1996
Torrie Fitzpatrick Women's Soccer 1997
Jon Guppy Men's Soccer 1997
Ike Ofoje Men's Soccer 1997
Terry Prouty Women's Soccer, Softball 1997
Lisa Allen Women's Soccer, Softball 1998
Jay Cirocco Men's Basketball 1998
Vera Garrant Women's Soccer 1998
Mark Giangregorio Men's Lacrosse 1998
Dan Roy Ice Hockey 1998
Casey Balzano Women's Basketball, Softball 1999
Karl Edmonds Men's Soccer 1999
Kirk Jackson Men's Basketball 1999
Wayne Robertson Men's Basketball 1999
Laini Short Women's Soccer, Softball 1999
Sue Cashman Women's Soccer 2000
Julie Ciarcia Women's Basketball 2000
Will Flowers Men's Basketball 2000
Totty O. Totty Men's Soccer 2000
John Wood Ice Hockey 2000
Altimont Butler Men's Soccer 2001
Warren Lewis Men's Soccer 2001
Diana Odoardi Women's Basketball 2001
Rob Paternostro Men's Basketball 2001
Debbie Wisniowski Women's Soccer 2001
Lou Demaio Baseball, Men's Soccer 2002
Tom Fiore Baseball 2002
Richard Flavin Men's Lacrosse 2002
Kathleen Kiley Softball 2002
Scott Smith Men's Basketball 2002
Heather Swabowicz Women's Soccer 2002
Bridget Bezilla Women's Soccer 2003
Jeff Kramer Baseball 2003
Dr. George Larkin Vice President 2003
Mark Moore Men's Soccer 2003
Joe Raycraft Men's Basketball, Baseball 2003
Shawn Small Men's Lacrosse 2003
John Jordan Men's Basketball 2004
Tony Lake Men's Tennis 2004
Jaime Marquis Women's Soccer 2004
Chuck Monturio Men's Lacrosse 2004
Nick Therrien Ice Hockey 2004
Waymon Boone Men's Basketball 2005
Bob Cruz Men's Basketball, Baseball 2005
Mats Nyqvist Men's Soccer 2005
Mark Perec Baseball 2005
Lotta Thunberg Women's Soccer 2005
Scott Bilodeau Baseball 2007
Chuck Croteau Ice Hockey 2007
Dana Pratt Baseball 2007
Orlando Ranson Men's Basketball 2007
Kerri Silvestri Women's Soccer 2007
Richard Walker Men's Soccer 2007
William Beane Baseball, Men's Soccer 2008
1989 Men's Soccer Team Men's Soccer 2008
John Rootes Men's Soccer 2008
Mike Cesere Men's Lacrosse, Ice Hockey 2009
Dr. Richard Gustafson President 2009
Sotirios Karapostolou Men's Basketball 2009
Tom Roche Men's Basketball 2009
Tobias Svantesson Men's Soccer 2009
Melissa Keeler Softball 2010
Brian Larrabee Men's Basketball 2010
Rich Miller Ice Hockey 2010
Mounir Tajiou Men's Soccer 2010
Matt Arvanitis Golf 2011
Chris Hart Baseball 2011
Joe Panaro Baseball 2011
Scott Proulx Ice Hockey 2011
Chris Rivard Golf 2011
Dan Roy Ice Hockey 2011
1979-80 Men's Basketball Team Men's Basketball 2012
Lindsay Parks Women's Soccer 2012
Norton "Tuffy" Phelps Baseball/Soccer Coach 2012
John Baiano Men's Basketball 2013
Nikki (Cote) DiOrio Women's Soccer/Softball 2013
Miguel Gonzalez Men's Basketball 2013
Mike Hutnick Men's Lacrosse 2013
Preston Burpo Men's Soccer 2014
Sam Carey Men's Basketball 2014
Ed Ithier Men's Basketball 2014
David McGuire Men's Soccer 2014
Adam Goinsalvos Men's Golf 2015
Julie Kraus Women's Lacrosse 2015
Bobby Miller Men's Basketball 2015
Amber Chandronnait Women's Tennis 2017
Tim Flight Baseball 2017
Adrian Schippers Men's Soccer 2017
Mark Yeaton Men's Basketball 2017